Yara, Sivilce ve Çatlak Tedavisi

Sivilce Neden Çıkar?

Akne, kıl ve yağ bezlerinden kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Yağ bezleri, ismini ürettikleri yağlı madde olan sebumdan almaktadır. Normal şartlarda, sebum, kıl folikülü içinde kalır ve cilt yüzeyinden atılır.

Sivilce oluşması durumunda ise, sebum, folikülün içinde kalarak dışarı atılamaz. Bu yüzden, akne genellikle yağ bezlerinin yoğun olduğu boyun, sırt, kol üstü, omuzlar ve yüz bölgesinde yaygın olarak görülür.

Kırmızı, irinli ve şişkin lezyonlara nodül, papül veya püstül adı verilirken; siyah nokta şeklinde ortaya çıkan akne lezyonlarına komedon denir.

Komedon oluşumunun temel nedenleri arasında genetik faktörler, hormonal değişimler, bakteriler, sebum üretimi ve folikül içerisindeki değişimler yer almaktadır. Gelin, bu nedenlere daha yakından bakalım.

Genetik Faktörler

Sivilce, genetik özellikler içeren bir olgu olduğu için, herkesin belli bir dereceye kadar akne sorunu yaşaması normaldir. Ancak, bazı kişilerin bazı akne türlerine karşı genetik yatkınlıkları söz konusudur.

Annesinin veya babasının ergenlik döneminde veya hayatlarının herhangi bir döneminde akne problemi görülen kişilerin, sivilce sorunu yaşama ihtimali daha yüksektir.

Hormonal (Androjen) Faktörler

Akne oluşumu, genellikle vücudun androjen hormonunu fazla üretmeye başladığı dönemlerde görülür. 11-14 yaş arasındaki çocuklarda, menstrual döngüsü yaklaşan kadınlarda androjen üretimi oldukça yüksek olduğundan, yağ bezleri androjenlere karşı hassasiyet geliştirir.

Bakteriyel Faktörler

Bakterilerin üremesi için uygun bir ortam olan kapalı folikül, P. Acnes bakterisinin yaşaması ve üremesi için uygun bir ortamdır. Sebumla beslenen bu bakteri, akne problemi yaşayan veya yaşamayan herkesin cildinde bulunur. Yağ bezinin içinin sebumla dolması halinde, bu bakteri kolayca çoğalır. Ürettiği kimyasal maddelerin folikül içinde birikmesi, cilt yüzeyinde inflamasyona neden olur.

Sebum Üretimindeki Artış

Yağ bezlerinin androjen hormonu tarafından uyarılması, daha fazla sebum üretimine yardımcı olur. Yağlı sebumun folikül içinde birikmesi ve yukarı doğru hareket etmesi ise, sivilce oluşumunu tetikler.

Yukarı doğru hareket eden sebum, normal cilt bakterileri ve ölü cilt hücreleriyle birleşerek kıl folikülünü iyice tıkar. Böylece, ciltte komedon oluşma ihtimali de bir hayli artar.

Folikül İçerisindeki Değişimler

Androjen üretiminin artması ve yağ bezlerinin genişlemesine bağlı olarak, kıl folikülünün cildin altına doğru giden yapısında değişimler görülür. Normal şartlarda, ölü deri hücreleri kademeli olarak dökülerek cilt yüzeyinden oluşur.

Özellikle ergenlik döneminde, daha sık dökülen, birleşen ve cilde yapışan ölü hücreler, sebumla temas ederek folikülü tıkarlar. Bu durumda, folikül içerisinde bir tıkaç oluşumu görülür.

2021 Özkaya Güzellik Merkezi
2021 Özkaya Güzellik Merkezi