ankara-kimyasal-peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling ugulamalarında  meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen ve Alfa hidroksi asitler (AHA) olarak adlandırılan kimyasal özler kullanılır. Bu tedavide cildin hasarlı üst kısmı istenilen düzeye kadar etkilenir ve hedeflenen düzelme sağlanır . Bu tedavi başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun her bölgesine uygulanabilir . Tedavi sonrası cilt parlak genç ,sağlıklı bir görünüm kazanır.

Zamanla ciltteki kollajen ve elastin liflerde bozulma ve sayıca azalmalar olur, cilt elastik yapısını ve gerginliğini kaybeder sarkık ,kırışık bir görüntü oluşur . Kimyasal peeling tedavisi ile sağlıklı ve genç hücrelerin cildin yüzeyine gelmesi, canlılığını kaybeden problemli hücrelerin atılması sağlanır . Buna ek olarak kollajen ve elastin liflerde yapılanma sağlanarak elastikiyet ve gerginlik artışı olur.

Peeling Tedavisi Hangi Problemlerde Kullanılır ?

Akne (sivilce) tedavisi

Cilt çatlakları (stria)

Aknelerin iyileştikten sonra bıraktığı izlerin (skarlarının) tedavisi

Kırışıklıklar ve ince çizgilerin giderilmesi

Kuru-cansız cilt tedavisi

Ciltteki açık gözeneklerin kapanması

Gözaltı morluklarının azaltılması

İstenmeyen renk değişikliklerinin (yaşlılık , güneş , gebelik ve ilaç lekeleri) giderilmesi .

Yaşlanma etkilerini geciktirmek ve cildi gençleştirmek için her sağlıklı cilde 6 seans peeling tedavisi uygulanmaktadır . AHA Peeling  Bu tedavi yüzeyel bir kimyasal peeling uygulamasıdır . Son derece güvenli ve kolaydır . Hastanın problemine bağlı olarak tekrarlayan seanslar gerektirir . Hastalar hiçbir sıkıntı yaşamadan günlük aktivitelerine dönerler .

TCA Peeling  derin ve daha etkili tedavilerde uygulanır . Seans sayısı daha azdır . Tedavi sonrasında kızarıklık , gerginlik ve soyulmalar olur.Deriyi  canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimy:normal”>TCA Peeling  derin ve daha etkili tedavilerde uygulanır . Seans sayısı daha azdır . Tedavi sonrasında kızarıklık , gerginlik ve soyulmalar olur.Deriyi  canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal  solüsyonların uygulaması işlemine kimyasal peeling adı veriliyor.

Bu tedavide cildin yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan  kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte  en sık kullanılanlar alfa hidroksi asitler(AHA), triklosetik asit(TCA),  salisilik asit, fenol, jesner solisyonu ve kombinasyonlarıdır.

Aslında kimyasal peeling’i yüzeysel peeling ve derin peeling olarak ikiye ayırmak mümkün.Yüzeysel  peeling daha çok cildin daha bakımlı, daha sağlıklı gözükmesini sağlamak amaçlı  uygulanan bir yöntemdir. Yüzeysel peeling deriyi canlandırmak için asit içeren  bazı solüsyonların deriye uygulanmasıdır. Amaç derinin en üst tabakası olan epidermisin  kısmi olarak kaldırılıp, alttan hasarsız yeni derinin gelmesini sağlamaktır.  Cildin sadece üst tabakası soyulur, iyileşme uygulanan kimyasal solüsyonun  konsantrasyonuna göre değişmekle beraber fark edilmeyecek kadar hızlıdır. Kişi  uygulama sonrası hemen günlük yaşantısına dönebilir.

Birkaç seans gerekir. Yüzeysel peeling uygulamaları için günümüzde en sık  kullandığımız madde alfahidroksi asitlerdir (AHA). Bunlar meyve asidi olarak  bilinirler ve aslında birçok meyvede doğal olarak bulunurlar. Bunlardan en çok  kullandığımız da şeker kamışından elde edilen glikolik asittir.

Derin  peeling ise TCA peeling güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin hafifletilmesi, kalın  çizgilerin inceltilmesi, akne tedavisi, akne izlerinin hafifletilmesi, cildin  daha canlı ve parlak görünmesi ve ayrıca çeşitli cilt lekelerinin tedavisi için  sadece uzman hekimler tarafından uygulanan bir yöntemdir. Genellikle  triklosetik asit(TCA), fenol ve kombinasyonları kullanılır. Uygulama anında  5-10 dk sürecek olan hafif bir yanma hissi oluşabilir. Derin peeling’te  genellikle 3-5 günde tamamlanan bir soyulma olur. Daha sonra uygulama  bölgesinde zamanla normal cilt rengine dönecek olan hafif bir pembelik oluşur.

Özetle  yüzeysel peeling cildi canlandırmak, derin peeling ise deriyi canlandırmak  yanında güneş lekeleri, melesma gibi hormonal lekeler, akne izleri, ince kırışıklıklar  ve cilt kalışmalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce scelerisque nibh et neque faucibus suscipit. Sed auctor ipsum ut tellus faucibus tincidunt.

Powered by WordPress.
Copyrights © WordPress.