Diğer Sağlık Hizmetleri

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damar lezyonları deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak yapıda olup derinin pembe veya mor renkli görünmesine sebep olur . Lazer öncesi tedavi yöntemleri tatminkar ve istikrarlı sonuçlar vermemiştir . Uzun yıllardır kullanılmakta olup lazer uygulaması kılcal damar tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır .

Uygulamalar her hastaya özel planlanmalıdır . Seans aralıkları birkaç haftadan birkaç aya kadar değişebilecek şekilde kişiye ve lezyona özel belirlenir . Lazer ile kılcal damar tedavisi uygulanacak alanda acı hissini azaltmak ve hasta konforunu sağlamak için anestezik kremler kullanılabilir .

Yapılan çalışmalar lazer ile damar tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir . Lazer ile kılcal damar tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir . Lazerde yeni dalga boylarının ve değişken atış sürelerinin kullanılmaya başlanmasından sonra lazer ile damar tedavisi daha güvenli hale gelmiş ve başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir .

Terleme Tedavisi

Botoksun diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir . Koltuk altı , el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur .

Terlemenin yoğun  olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen botoks , ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasınıgeçici süre bloke ederek ter üretimini engelliyor . Botoks , çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır .

Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir . Botoksun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer . Bu uygulamanın bilinen bir yan etkisi yoktur . Doktorun uygun gördüğü herkese yapılabilir .

Yara Bakımı

Tıp Merkezimize başvuran & Evde , merkezimize ulaşamayan hastaların ,

*Diabetik yara                                  *Bası yarası                      *Venöz yetmezlik gibi dolaşım bozukluğuna bağlı yaraların tedavisini sağlamak .

Diabetik ayak Genellikle kronik , infekte bir yara şeklinde karşımıza çıkan diyabetik ayak yaralarının tedavisi multidisipliner ve enerjik bir tedavi yaklaşımı gerektirir . İnfekte ve nekrotik dokuların dedridmanı , Derin doku kültürü ve antibiyogram sonuçlarina dayanan antiinfektif tedavi , Hastanın metabolik kontrolü ve diğer destek tedaviler (anemi , hipoalbuminemi , sıvı ve elektrolit dengesi , kardiyak vb. sorunlar ile mücadele) , Perfüzyonu iyileştirmeye yönelik cerrahi girişimler , HBOT, Dinamik bir yara bakımı , Yaranın durumuna uygun kapatma tekniklerinin kullanılması ve yara üzerine basının engellenmesi (off-loading) tedavinin öne çıkan unsurlarıdır . Multidisipliner yaklaşım

 *Dahiliye           *Endokrinoloji         *Genel cerrahi            *Vaskuler cerrahi

*Radyoloji                    *Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon              *Ortopedi

*Yara hemşiresi  Kronik bir yaranın iyileştirilebilmesi için ; Altta yatan ve sonucu doku hasarı olan nedenlerin bulunup düzeltilmesi Yaradaki nekrotik materyalin bakteri ve toksinlerinin yani yara yükünün uzaklaştırılması (debridman) Yaralı bölgenin yeterli perfüzyon ve oksijenasyonunun sağlanması Yara infeksiyonu ile mücadele edilmesi Yara sıvısının (eksüda) kontrolu Yara üzerindeki basının ve ekstremitenin yük taşımasının önlenmesi (off-loading) Yara iyileşmesinin dinamik/değişken bir süreç olduğunun dikkate alınarak uygun zamanda uygun tedavi yaklaşımı , girişim ve yara bakım malzemelerinin kullanılması gerekir .

2021 Özkaya Güzellik Merkezi
2021 Özkaya Güzellik Merkezi