Cilt Bakımı

Cildiniz, sağlık durumunuz hakkında fikir veren bir araçtır. Ancak, bazı zamanlarda cildinizde sağlık problemleri oluşabilmektedir. Bu nedenle, düzenli bir şekilde cilt bakımı yaptırmak, cildiniz için çok önemlidir.

Cilt bakımı, sadece estetik ve görsel açıdan değil; aynı zamanda, cildin sağlığı açısından, temiz ve bakımlı bir görünüm elde etmek için de etkili bir uygulamadır.

Cilt bakımı; UV ışınları, sigara, alkol, sağlıksız beslenme, serbest radikaller, cildinize uygun olmayan ürün ve makyaj malzemeleri gibi dış etkenler nedeniyle oluşan hasarlardan da korumaktadır.

Bunlar dışında ilerleyen yaşlarda cildin kırışmasını önlemek ve deformasyona uğramamasını sağlamak için de kullanılan önemli bir uygulamalıdır. Cildin derinlemesine temizlenmesini sağladığı gibi, koruyucu tabakasının da güçlenmesini sağlar.

Cilt Bakımı Nedir?

Sağlıklı ve göz alıcı bir cilde sahip olmak, hem görünüm açısından, hem de ruh ve beden sağlığı açısından önemli bir unsurdur. Cildin doğal işlevini yerine getirebilmesini sağladığı için de sağlıklıdır.

Bireyin cilt tipine uygun olan cilt bakımını düzenli olarak yaptırması, zaman içinde ve yaşam koşullarına bağlı olarak oluşan kırışıklık, sarkma, leke ve akne gibi cilt sorunlarının oluşumunu engellemede yardımcıdır.

Cilt bakımında amaç sadece güzel görünmek değildir. Öncelikli amaç, cilt sağlığının korunmasıdır.

Düzenli Cilt Bakımı Yaptırmanın Faydaları

Cilt tipine uygun ürünler kullanılarak ve farklı yöntemlerle uygulanabilen cilt bakımının birçok faydası bulunmaktadır:

 • Sivilce ve sivilce izi tedavisi.
 • Leke tedavisi.
 • Yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi.
 • Lifting uygulaması ile kolajen üretiminin arttırılması.
 • Genişlemiş gözeneklerin küçültülmesi.
 • Pigment farklılığının önüne geçilerek cilt tonunun eşitlenmesi.
 • Oluşan siyah ve beyaz noktaların komedon tedavisi ile yok edilmesi.

Cilt Bakımı Süresi Kaç Saattir?

Cilt bakımının bir seansı, yaklaşık olarak 30 ile 60 dakika arasında sürmektedir.

Kaç Yaşında Cilt Bakımı Yaptırmaya Başlanabilir?

Cilt bakımına başlamak için en ideal dönem, ergenlik dönemidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, her yaş grubu ve her cilt tipi için yapılacak cilt bakımı uygulamaları farklılık gösterebilir.

Cilt Bakımı Neden Uzmanlar Tarafından Yapılmalıdır?

Cilt bakımı, her cilt tipine, yaş grubuna ve cildin ihtiyacına göre özel olarak planlanmalıdır. Planlama yapılırken, öncelikle cildin yapısını ve kullanılacak ürünleri analiz etmek gerekir. Bu analizin de doğru bir şekilde, kişide hasar bırakmaması için alanında uzman dermatoloji uzmanları tarafından yapmalıdır.

Yanlış yapılan cilt bakım işlemleri sonucunda, ciltte çok ağır hasarlar oluşabilmektedir. Bu nedenle, cilt bakımı yaptırmadan önce, kişinin cilt analizine muhakkak bakılmalı, uygulama bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Dermokozmetolojik cilt bakımı uygulamasının ilk aşamasında, hastanın bir dermatoloji uzmanı tarafından cilt analizi çıkarılmalıdır. Bu analiz, cildin ihtiyaç duyduğu bakımı belirlemede çok önemlidir.
 • Analiz verilerine göre, işleme başlamadan önce cilt yağ, makyaj kalıntıları ve kirden arındırılır, ön temizleme işlemi yapılır.
 • Sonrasında siyah ve beyaz noktalar, birikmiş yağ dokuları ve sivilceler uzman doktorlar tarafından el cihazları ile temizlenir.
 • Daha sonra peeling uygulanarak cilt yüzeyinde oluşan ölü deriler uzaklaştırılır ve ardından temizlenen gözenekler sıkılaştırılır.
 • Ardından, nemlendirici ve bakım maskeleri uygulanır.
 • En son aşamada ise, ışık tedavisi verilerek, cilde uygulanan içeriklerin ciltte daha rahat emilimi sağlanır. Aynı zamanda, özel dalga boyundaki bu ışıklar, kolajen uyarımını tetiklemede yardımcıdır.

Cilt bakımı sonrasında kişinin uygulaması gereken bir kür gerekli görülürse, dermatoloji uzmanı doktor, konu hakkında kişiyi bilgilendirecektir. Cilt bakımını her cinsiyette ve her yaştan kişi yaptırabilir. Düzenli yaptırılması, ileride oluşabilecek dermatolojik rahatsızlıkların önüne geçilmesinde etkilidir.

Cilt Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?

Cilt bakımının uygulanması gereken süre aralıkları, uzman doktor tarafından, cildin analizine bağlı olarak, kişiye uygun bir şekilde planlanacaktır. Eğer kişinin kendisinin uyguladığı bir cilt bakım yöntemi varsa, tedavi planı oluşturulmadan önce, mutlaka uzman doktora bildirilmelidir.

Kimler Cilt Bakımı Yaptırmalıdır?

Cilt, biyolojik gelişim tamamlanıncaya kadar kendini yenilemeye devam eder. Bu nedenle, zamanından önce cilt bakımı yaptırmak bazı sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Ancak, cilt gelişimi tamamlandıktan sonra, bu yenileme yavaş bir şekilde ilerlemeye başlar. Bu durumda da cilt, ek uygulamalara ihtiyaç duymaya başlar.

Bu nedenle, öncelikli olarak cildin biyolojik gelişiminin tamamlanmasını beklemek her zaman en iyi sonucu verecektir. Cilt bakımı ihtiyacınız hakkında detaylı bilgi almak için dermatoloji uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Özel Cilt Bakım Kürleri

Uygulama yöntemlerine ve sıralamasında göre değişkenlik gösteren cilt bakım kürleri şu şekildedir:

Cilt Analizi

Cilt analizinde öncelikli olarak kişinin cilt tipi belirlenir. Bilgisayar yardımı ile kişinin istatiksel kaydı tutulur. Bu kayıtlar sayesinde, tedavi boyunca gelişen değişimler izlenir ve ciltteki değişimler rahatlıkla grafiksel olarak görülebilir. Cilt analiz işlemi bir kerelik yapılan bir işlem değildir, tedavinin bütününü boyunca yenilenmesi gerekmektedir.

Cilt analizinin yapılmasındaki amaç, aşağıda verilen sorulara cevap bulmaktır. Bu sorular:

 • Kişi daha önce herhangi bir dermatolojik uygulama almış mı?
 • Lazer epilasyon yaptırıyor mu?
 • Herhangi bir maddeye karşı alerjisi var mı?
 • Cilt temizliğinde hangi ürünleri kullanıyor?
 • Cildinde gün içinde yağlanma oluşuyor mu?
 • Soğuk havada ya da duştan sonra ciltte kuruma, gerilme veya pullanma oluyor mu?
 • Herhangi bir kozmetik ürün kullanıyor mu?
 • Cilt bakımı yaptırıyor mu, yaptırıyorsa hangi aralıklarla yaptırıyor?

Cilt Analizi Ne Kadar Sürer?

Cilt analizi, yaklaşık olarak 1 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Akne Tedavisi

Sebum olarak da adlandırılan yağ bezleri, normal şartlar altında, kıl folikülü boyunca ilerler ve belli bir süre sonra cilt yüzeyine çıkar. Ancak akne oluşumunda, sebum folikülün içinde sıkışır ve dışarı çıkamaz. Böylelikle akne, yani sivilce oluşumu gerçekleşir.

Akneler çoğunlukla, yağ bezlerinin daha yoğun görüldüğü yüz, boyun, sırt, kolların üstü ve omuz gibi bölgelerde oluşur. Siyah nokta şeklinde de ortaya çıkabilen akne lezyonları, komedon olarak adlandırılırken; kırmızı, şişmiş ve içinde irin bulunan lezyonlar papül, nodül ve püstül olarak adlandırılmaktadır.

Akne tedavisi yapılırken kullanılan yöntemler şu şekildedir;

 • Topikal tedavi
 • Kimyasal ve bitkisel peeling
 • İlaç tedavisi
 • Co2 fraksiyonel lazer
 • Mezolifting (Cilt mezoterapisi)
 • Medikal cilt bakımı tedavisi

Leke Tedavisi

Güneş, tüm canlılar ve evren için eşi bulunmayan bir yaşam kaynağıdır. Oluşturduğu antibakteriyel etkisi, D vitamininin sentezlenmesindeki önemi, akne (sivilce) tedavisindeki destekleyici özelliği ile birçok açıdan eve gelen bir doktor gibidir!

Ancak, ozon tabakasının giderek incelmesi sonucunda güneşin yararlarının yanında zararlarına da maruz kalınmaktadır. Oluşan bu zarar, ciltte lekelenmeler olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu lekelenmeler sonucunda bazı ciddi cilt hastalıkları da oluşabilmektedir. Cilt bakımı yaptırmak, leke tedavisini desteklemek adına tercih edilmektedir.

Leke tedavisi yapılırken kullanılan yöntemler şu şekildedir;

 1. Kimyasal peeling
 2. Enzim peeling (Işık peelingi)
 3. Karbon peeling
 4. Thulium akıllı lazer
 5. Co2 fraksiyonel lazer

Anti-Aging

Anti-aging, hücre yenilenmesini tetikleyen ve cilt altı ihtiyaçlarını gideren kapsamlı bir cilt bakım kürüdür. Bu kürün uygulanmasındaki amaç, aktif maddeler ile yavaşlamaya başlamış cilt altı hücrelerini canlandırmak ve oluşan kırışıklıkları onarmaktır.

Ayrıca, cilde yenilenme, cildin savunma mekanizmasını güçlendirme, su tutma kaybını en aza indirgeme, esneklik ve yumuşaklık kazandırma gibi yararları da bulunmaktadır. Anti-aging cilt bakımı, genellikle 30 yaş ve üstü kişilere uygulanan bir bakım kürüdür.

Anti-aging cilt bakımında, özellikle kolajen üretimini artırmak için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar:

 • Enjeksiyon yöntemi ile hyaluronik asit, çeşitli antioksidan maddeler, vitamin ve peptitlerin cilt altına enjekte edilmesi,
 • Derinin üzerini örten ölü tabakanın azaltılmasına, güneş ve ileri yaşa bağlı oluşan lekelerin yok edilmesine yönelik asit uygulaması,
 • Kırışıklıkları azaltmaya yönelik botulinum toksin uygulaması.
 • Yüzün orta bölgesinde oluşan doku kaybını gidermeye yönelik derin dolgu uygulamasıdır.

Kişiye Özel Bakım

Cilt analizi sonrası, dermatoloji uzmanının yönlendirmesi ile kişinin cildine uygun olarak hazırlanabilen, alternatif cilt bakımı uygulamalarını içerecek bakım kürleridir.

2021 Özkaya Güzellik Merkezi
2021 Özkaya Güzellik Merkezi