Bölgesel Zayıflama ve Selülit

Bölgesel incelme olarak da bilinen bölgesel zayıflama, kilo vermeyi değil; bedeni ölçü olarak küçültmeyi ve vücudun daha sıkı bir hale getirilmesini hedef almaktadır.

Kilo fazlalığı olduğunu düşünen kişiler ve vücudunun formda görünmediğini düşünenler, bölgesel zayıflama hizmeti alarak arzu ettikleri görünüme kavuşabilirler.

Yaradılışın doğası gereği her insanın vücudu farklı şekil ve özelliklere sahiptir. Kişilerin vücutlarının bazı bölgelerinde fazla yağlanma meydana gelebilir. Bölgesel zayıflama ile, vücudunun bu bölgelerinde birikim gösteren yağların, ihtiyaç dahilinde azaltılması hedeflenmektedir. Yağlanma sebepleri; fizyolojik veya psikolojik olabildiği gibi, genetik faktörlere de bağlı olabilir.

Genellikle, vücutta biriken yağlar her bölgeye eşit bir şekilde yayılmaz. Hatta çoğu zaman, kalça, göbek, basen gibi spesifik bölgelerde ağırlıklı olarak yağlanma görülür. Aşırı yağlanma durumlarında ise, spor ve diyet gibi yöntemlerle forma girmek oldukça zor olmaktadır.

Bölgesel Yağlanma Nedir?

Erişkin bir insan vücudundaki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Ergenlik döneminden sonra, yağ hücre sayısında herhangi bir artış görülmez; ancak, yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu durum, kilo artışı ve kilo artışına bağlı yağlanma ile sonuçlanabilir.

Deri altı yağ dokularında, yağ tabakasını dikine kesen, deriye doğru uzanan bağ dokusu lifleri bulunmaktadır. Yağ dokusu ise, bu liflerin çevresinde ve arasında yer almaktadır. Yağ tabakasının, yağ hücrelerinin yüksekliği ve çapıyla, liflerin uzunluğunun aynı olması halinde bir sorun yoktur. Ancak, çeşitli nedenlerle liflerin kısalması ve kalınlaşması durumu, bölgesel yağlanmaya sebep olmaktadır.

Bazı kişilerin basen, kol, kalça, baldır ve bel bölgelerinde yağlanma gözlemlenirken, bazı kişilerin vücuduna eşit miktarda kilo almasının sebebi budur. Bölgesel yağlanma, kadınların %30’unda ve erkeklerin %25’inde görülen bir problemdir.

Yukarıda bahsi geçen probleme sahip kişilerin, sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile vücutlarını istedikleri şekle getirmesi oldukça zordur. Bölgesel yağlanma sorunu yaşayan kişiler, “bölgesel incelme programı” alarak, sağlıklı vücut ölçülerine sahip olabilirler.

Bölgesel İncelme Nedir?

Bölgesel incelme, daha sağlıklı ve estetik bir görünüm elde etmek için, hedef bölgelerdeki kiloların atılması işlemidir. Tedavilerde, dirençli lokal yağ hücreleri uyarılarak vücuttan atılması hedeflenmektedir.

Kişide herhangi bir kilo problemi olmayabilir. Veya, vücudundaki yağ problemi sağlıklı beslenme ve spor programlarıyla çözülememiş olabilir. Bu yağ dokuları, bölgesel orantısızlık ve fazlalığa yol açabilir.

Bölgesel incelme yöntemleri yardımıyla; göbek, basen ve bel bölgelerinde oluşan yağların yok edilmesi sağlanabilir. Sıkı, fit ve orantılı bir vücuda kavuşmak isteyenler, uzman desteği ve özel cihazlar yardımıyla bölgesel zayıflayabilirler.

Bölgesel Zayıflama Kimlere Uygulanır?

Bölgesel zayıflama işlemi talebi için Özkaya Tıp Merkezi ne başvuran kişilerin aşağıdaki durumları incelenir;

  • Vücudundaki selülitlerden kurtulmak isteği,
  • Cerrahi operasyon yöntemlerinden birini kullanarak zayıflamak istememe,
  • Daha önce yapılan tıbbi veya dermakozmetolojik işlemlerden olumlu bir sonuç alamama,
  • Diyet ve spor gibi yöntemlerle vücudunu istediği hale getirmeme.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Bölgesel zayıflama teknikleri alanında her geçen gün büyük gelişimler elde edilmektedir. Genel olarak, bu teknikleri ikiye ayırabiliriz;

  • İnvaziv yöntemler (Cerrahi yöntemler)
  • Neon İnvaziv olmayan yöntemler (Cerrahi olmayan)

Özkaya Tıp Merkezi bünyesinde, cerrahi olmayan bölgesel incelme teknikleri de kullanılmaktadır. Cerrahi operasyon ihtiyacı olan hastalar, Özkaya Tıp Merkezi estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi tıbbi birimine yönlendirilmektedir.

Bölgesel Zayıflama Cihazları

Hayatınız boyunca bölgesel zayıflamak için uğraştınız, ancak bir türlü çözüme kavuşamadınız mı? Son teknoloji cihazlar yardımıyla bölgesel yağlanma sorunlarından kurtulmak mümkündür. Bölgesel zayıflama cihazları içinden en etkili olan cihazlar; Velashape, soğuk lipoliz ve lenf drenaj.

İncelme, sıkılaşma ve zayıflamayı hedef alan bu yeni nesil teknolojilerle kusursuz bir vücuda sahip olabilirsiniz. Peki, bu cihazlar bölgesel zayıflamaya nasıl yardımcı oluyor?

VelaShape

FDA onaylı bir cihaz olan VelaShape, bir radyo frekanslı incelme teknolojisidir. Ciltte oluşan portakal kabuğu görünümünün ortadan kaldırılmasında kullanılan, etkili bir yöntemdir.

VelaShape, bünyesinde radyo frekansı, vakum, mekanik mesaj ve infrared sistemlerini bir arada kullanarak vücutta çap küçülmesi ve cilt yüzeyinde düzgün bir görünüm sağlamaktadır.

Hem derin dokularda, hem de cildin üst tabakasında etkili olarak, yağ tabakasını inceltebilmektedir. Tedavi programı, ortalam 4-6 seans sürmektedir. 15 gün aralıklarla uygulanan seanslar, uygulanan bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte 45 – 90 dakika kadar sürmektedir.

Soğuk Lipoliz

FDA onaylı soğuk lipoliz cihazı, cerrahi olmayan bölgesel zayıflama yöntemleri arasında en yenisidir. Deri ve deri altındaki yağlı bölgelere vakum etkisi yaratan bir başlık yerleştirilir. Bu vakum sistemiyle kan dolaşımının yavaşlatılması hedeflenir.

Ardından yağ hücreleri hareketsiz hale getirilir. Hareketsiz hale getirilen yağ dokuları, belirlenen bir zaman dilimi içerisinde soğutulur. Bu işlem sırasında, vücudun diğer organlarına zarar gelmesi de önlenir.

Soğuk lipoliz yöntemi, genellikle tek seans şeklinde yapılır. Ancak, vücudunda yoğun bir şekilde yağ dokusu olan kişilerde seans sayısı üçe kadar çıkarılabilir. Seanslar arasında 2 ay süre olması gerekir.

İşlem sonrası ilk etkiler, ortalama 3 hafta sonra görülmeye başlanır. 4 ay sonunda, vücut yapılan işlemin ardından yeni haline kavuşur.

Lenf Drenaj

Lenf drenaj, bölgesel incelme, sıkılaşma ve selülit tedavisinin etkisini artırmak için kullanılan yöntemdir. Amaç, parçalanan yağların lenf sistemine aktarılarak vücuttan atılmasını sağlamaktır.

Bütün bölgesel zayıflama programları arkasından uygulanabilen lenf drenaj sırasında, hastaya özel bir kıyafet giydirilir. Tedavi süresince, hasta bu kıyafet içinde seans süresini doldurur.

Özel kıyafet içinde yer alan kablolarla, vücuda akım, titreşim ve ısı verilir. Böylece, lenf akışı uyarılarak damarlara baskı yapan yağ dokuları vücut dışına atılır.

Lenf akışı hızlandırılarak, kollajen üretiminde artış, yağ yakımında hızlanma, sıkılaşma ve bölgesel incelme sağlanır. Ek olarak, lenf drenaj masajının metabolizmayı hızlandırma etkisiyle kilo verme sürecini hızlandırdığı da bilinmektedir.

Lenf drenaj masajı, kan dolaşım bozukluğu olan, kalp pili takılı kişilere uygulanmamalıdır. Vücutta herhangi bir kızarıklık oluşturmaması, en önemli özelliğidir.

Bölgesel Zayıflama Teknikleri Tek Başına Yeterli Değildir!

Günlük tükettiğiniz gıdalardan aldığınız kalorinin, yaktığınız kaloriden fazla olması halinde; bel ve göbek çevrenizin yeniden yağlanması kaçınılmazdır. Bu yüzden, bölgesel zayıflama seansları bittikten sonra, ulaştığınız ideal beden ölçülerini korumak adına, dengeli beslenme programına uymayı bir yaşam biçimi haline getirmeli ve düzenli egzersizlerinizi ihmal etmemelisiniz.

Bölgesel incelme hedefinize ulaştıktan sonra, metabolizmanızı hızlandıracak yeşil çay, yoğurt ve greyfurt gibi besinleri hayatınıza almanız gerekmektedir. Özellikle bel çevresi kolayca kalınlaşan kişiler için bu gıdalar çok yararlıdır.

Açma, cips, çerez, poğaça gibi hızlı bir şekilde yağa dönüşen besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca, karbonhidrat bakımından zengin börek, pasta, pilav ve makarna gibi besinleri de olabildiğince az tüketmeniz tavsiye edilir. Çünkü, karbonhidrat tüketimi, yağ hücrelerini şişirerek zayıflamaya engel olmaktadır.

molekül parçaları
molekül parçalarımolekül parçaları

UZMANLARA

2021 Özkaya Güzellik Merkezi
2021 Özkaya Güzellik Merkezi